ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΓΑΖΙ

«ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ»

Από τις 14/15 έως 21 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο Γάζι Ηρακλείου Κρήτης Διεθνή Συνάντηση μαθητών με θέμα «Ολυμπιάδα της Φιλίας», ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων που θα πραγματοποιηθούν στη χώρα μας το 2004. Σκοπός της συνάντησης ήταν η προώθηση της Ολυμπιακής Ιδέας και της Ολυμπιακής εκεχειρίας, η προσέγγιση διαφορετικών πολιτισμών, παραδόσεων και εθίμων και η καλλιέργεια του πνεύματος της ειρήνης.

Η συνάντηση οργανώθηκε από το Ενιαίο Λύκειο Γαζίου ως συντονιστικό σχολείο, με τη συνεργασία επίσης του Γυμνασίου Γαζίου, του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ηρακλείου και του 2ου  Δημοτικού Σχολείου Αγίας Μαρίνας.

Κάθε χώρα συμμετείχε με 5-10 μαθητές και 1 ή 2 συνοδούς καθηγητές. Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν από οικογένειες μαθητών των παραπάνω σχολείων και οι καθηγητές σε ξενοδοχείο. Οι συμμετέχοντες έφεραν μαζί τους πληροφοριακό υλικό για το σχολείο τους, τη χώρα τους και το ευρύτερο κοινωνικό και πολιτισμικό περιβάλλον τους (φωτογραφίες, αφίσες, τοπικά προϊόντα, σημαίες κ.λ.π.). Οι μαθητές παρουσίασαν έναν παραδοσιακό χορό ή τραγούδι της χώρας τους, με τοπικές ενδυμασίες, και συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες.

Υπεύθυνοι της οργάνωσης και διεξαγωγής του προγράμματος ήταν οι καθηγητές: Τσαπαρίδης Γρηγόρης, Γιαννουλάκη Στέλλα, Μεγκίσογλου Ναζαρέτ, Λουιζίδου Χρυσαυγή, Κορτσινίδης Κώστας και Δημόπουλος Γιάννης.

Δείτε το πρόγραμμα της συνάντησης

Ακολουθούν οι εκδηλώσεις της συνάντησης, ανά μέρα εκδηλώσεων.

Δευτέρα 15-9, Τρίτη 16-9, Τετάρτη 17-9, Πέμπτη 18-9, Παρασκευή 19-9, Σάββατο 20-9